Main image
9th maj
2011
written by domi

BOSKA Grecja w weekend majowy.

Taki miał być plan wyjazdu:

Dzień 1– 29.04- piątek – wyjazd z Torunia, zbiórka o godz. 17 z parkingu Cinema City. Nocny przejazd przez Słowację, Węgry.

Dzień 2– 30.04- sobota kontynuacja trasy przez Serbię, około godz. 14 zakwaterowanie w Belgradzie. Czas wolny.

Dzień 3– 01.05 – niedziela śniadanie godz. 8, wykwaterowanie z hotelu i dalsza trasa na Riwierę Olimpijską. W Kokkino Nero jesteśmy około godz. 20. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4– 02.05- poniedziałek śniadanie godz. 8, wyjeżdżamy na Stoki Olimpu, położone około 80 km od Kokkino Nero. Zwiedzanie miasteczka Litochoro, wawoz Enipeas, Paleos Pantaleimonas, zwiedzanie twierdzy Pantaleimonas (dla chętnych wejście do środka w cenie 2 euro). Powrót do Kokkino Nero około godz. 17. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5– 03.05- wtorek śniadanie godz. 8, wyjazd do Meteory o godz. 9.00. Położone ok 150 km od Kokkino, postój w Dolinie Tempi, dodatkowo płatny wstęp do każdego klasztoru – 2 euro. Powrót ok. godz. 20.00. Obiadokolacja.

Dzień 6-04.05- środa Wyjazd 00.00/01.00, przyjazd ok 21.00/22.00. Pierwszy postój w Pireusie ok. godz. 06.30, wcześniej każdy uczestnik otrzyma pakiet śniadaniowy w autokarze i herbatę lub kawę. Kolejny postój to Akropol ok godz. 7.00, zwiedzanie z przewodnikiem + 1.5h czasu wolnego, dodatkowo płatne wejście – 12 euro od osoby – z wyjątkiem: studentów za okazaniem legitymacji studenckiej i nauczycieli z legitymacją nauczycielską- bezpłatnie, emeryci po 65roku życia połowę ceny biletu. Kolejny punkt programu to PLAKA (najstarsza dzielnica ateńska – od 2 – 3 h czasu wolnego (czas na zakup pamiątek największy wybór). Podejście pod Parlament na zmianę warty. Ostatnim punktem jest Stadion Olimpijski. Wyjazd z Aten następuje około godziny 15.00. Po drodze do Kokkino zatrzymujecie się jeszcze na wysokości miasteczka Lamia – pod Termopilami- pomnik upamiętniający króla Leonidasa i żołnierzy Sparty, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 -05.05- czwartek po śniadaniu całodniowa wycieczka na wyspę Skiathos (tam gdzie został nakręcony film Mamma Mia). Wyjazd przewidziany na 6.00 rano – dojazd na Półwysep Pilion ( 150 km od Kokkino, do 2 h jazdy autokarem). O 9.00 wypłynięcie w 3,5 h rejs na Skaithos. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8 – 06.05- piątek śniadanie, wykwaterowanie wyjazd do Salonik, zwiedzanie miasta, dojazd do Belgradu na nocleg.

Dzień 9– 07. 05- sobota śniadanie o godz. 10 i wyjazd do PL godz. 12.

Dzień 10– 08.05- niedziela dojazd około godz. 9 do Torunia.


Kokkino Nero
Niewielka wioska, stosunkowo niedawno odkryta dla turystyki. Położona blisko pasma gór Ossa, na terenie prawie całkowicie zalesionym, nad wodami morza Egejskiego. Przebywając tutaj można podpatrzyć jak płynie życie w typowej greckiej wiosce. Nazwa Kokino Nero dosłownie znaczy Czerwona Woda. Wybija tutaj źródełko szczawy żelazistej (podobnej jak w Polsce np. w Dusznikach Zdroju) posiadające właściwości lecznicze. Ponieważ woda posiada dużą zawartość żelaza zabarwia wszystko, co napotka, na rdzawy kolor. W miejscowości znajdują się ukryte w lesie ruiny mostu z czasów Bizancjum. Kokino Nero posiada piękne okolice, mnóstwo zatoczek, stoków porośniętymi gajami oliwkowymi. Bliskość wysokich gór i morza stwarza w miejscowości specyficzny mikroklimat, dzięki czemu nie są uciążliwe 40-stopniowe upały. Pozwala to na wypoczynek i relaks. Woda w kranie w całej miejscowości podciągana jest ze źródeł górskich, dlatego nadaje się do picia bez przegotowania, jest bardzo smaczna. Woda nagrzewana jest za pomocą baterii słonecznych.

Ateny
Jedno z najważniejszych miast świata antycznego. Stolica Grecji w której mieszka około 40% ludności kraju tj. około 4mln osób. W programie zobaczymy m.in. Pireus – największy grecki port, wzgórze Akropol ze słynnym Partenonem, muzeum akropolu ,Erchtejon, Teatr Dionizosa. Przejedziemy do najstarszej dzielnicy Aten – Plaki, gdzie będzie czas wolny. Zobaczymy Agorę Grecką z najlepiej zachowaną świątynią w Atenach – Świątynią Hefajstosa, Agorę Rzymską ze słyną Wieżą Wiatrów, Świątynię Zeusa Olimpiskiego. Złożymy wizytę na Stadionie Olimpijskim, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Przypatrzymy się krokom jakie wykonują żołnierze podczas bardzo widowiskowej zmiany warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Po drodze do Kokkino zatrzymamy się jeszcze na wysokości miasteczka Lamia – pod Termopilami, zobaczymypomnik upamiętniający króla Leonidasa i żołnierzy Sparty.
Bilet wstępu na Akropol 12 euro, dzieci do 18 roku życia, studenci oraz nauczyciele za okazaniem legitymacji bezpłatnie, emeryci za okazaniem legitymacji ulga 50%.

Meteory
Klasztory w Meteorach to niezwykle miejsce ascezy i modlitwy w Grecji. Monastyry zostały wzniesione na pozornie niedostępnych skałach w górskiej dolinie na północ od Kalambaki. Program naszej wycieczki obejmuje zwiedzanie dwóch najpiękniejszych klasztorów, a także wizytę w pracowni ikon, gdzie będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jak powstają ikony, które są symbolem prawosławia. Wycieczka ta jest niezwykle malownicza, pozwala również poznać historię prawosławia.
Bilet wstępu do jednego klasztoru kosztuje 2 euro.

Saloniki
Saloniki to miasto malowniczo położone na wybrzeżu Zatoki Termajskiej, przez stulecie były centrum kulturalnym i handlowym. Dzisiaj to drugie co do wielkości miasto Grecji oraz stolica greckiej Macedonii. Miasto zostało założone w 315 r. p.n.e. przez króla Kassandrosa, który nazwał je imieniem swej żony, przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego – Thessalonike. W 1917 r. wybuchł w mieście wielki pożar, który strawił znaczącą część miasta, dlatego też stare budownictwo możemy zobaczyć dziś jedynie w dzielnicy Kastra. Architektonicznym symbolem miasta jest stojąca nad zatoką Biała Wieża. Z czasów imperium rzymskiego pozostały ruiny forum, ruiny pałacu Galeriusza, Rotunda oraz Łuk Galeriusza z płaskorzeźbami opowiadającymi o zwycięskiej wojnie z Persami. W samym mieście można odnaleźć wiele zabytków z czasów okupacji tureckiej, jak również z czasów Bizancjum. To tu także narodził się kult św. Demetriusza – patrona Thessalonik. Bazylika jego imienia to perła architektury bizantyjskiej. Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest Muzeum Archeologiczne zawierające unikatowe zbiory, a jedna z jego ekspozycji nazwana „Złoto Macedończyków” zawiera zbiory zaliczane do najbardziej cennych na świecie.

Skiathos
Rejs statkiem połączony z szaloną zabawą, widoki zapierające dech w piersiach, cudowna plaża ze „złotym piaskiem” i uroki wyspiarskiej atmosfery – tak w skrócie można opisać wycieczkę na Skiathos. Wyspa należy do archipelagu Sporad Północnych i jest uważana za jedną z piękniejszych w Grecji. Rejs trwa około 2.5 h w jedną stronę, podczas rejsu kapitan zabawia swoich gości ucząc greckich tańców, co najlepsi będą nagrodzeni łykiem boskiej metaxy. Po dopłynięciu do wyspy czas wolny w miasteczku oraz wyjście na punkt widokowy. Podczas tej wycieczki jeszcze raz zatrzymamy się na wyspie żeby poplażować na jednej z piękniejszych plaż w Grecji – Κουκουναριες. Wyjazd około godziny 6.00 planowany powrót około godziny 22.30.

Stoki Olimpu
Olimp jest mityczną siedzibą 12 – tu bogów olimpijskich i najbardziej magiczną górą w Grecji. Znajduje się na terenie Parku Narodowego, wpisanego na listę UNESCO Nasz program obejmuje wyjazd na punkt widokowy Stavros na wysokości około 914m n. p. m skąd rozciąga się wspaniały widok na najwyższy szczyt pasma Olimpu – Mitikas (2917 m n.p.m.) oraz na Riwierę Olimpijską. Zatrzymamy się też w miasteczku Litochoro u podnóża masywu Olimpu skąd wyruszamy na krótki spacer wąwozem rzeki Enipeas (spacer trwa około 20 minut w jedną stronę i pójdziemy wąskim, betonowym akweduktem). Powrót do Litochoro – czas wolny. Ostatni punkt programu to wizyta w starej, urokliwej wioseczce Paleos Pantaleimonas o charakterystycznej kamienno-drewnianej architekturze, w której znajdują się tawerny ze znakomitym miejscowym winem i najlepszym jedzeniem w okolicy.

Plaże
W Kokkino Nero i w okolicy znajduje się kilka plaż. W samym Kokkino znajdują się 2 plaże. Pierwsza kamienista, z kamieniami wielkości pięści i kamienistym dnem. Druga znajduje się w odległości 300 m od centrum, jest ona piaszczysto-kamienisto-żwirowa. Na plaży znajduje się Beach Bar, gdzie kupując napój można skorzystać z kilku leżaków znajdujących się na plaży, nie ma parasoli przy leżakach (np. kawa frappe kosztuje 2 euro). Kolejne dwie plaże znajdują się poza Kokkino Nero w sąsiednich miejscowościach. Pierwsza z nich w miejscowości Koutsoupia (3 km, tj. ok. 25 min piechota), plaża piaszczysto z drobnymi elementami żwirku, dosyć szeroka, w jednej części znajduje się boisko do siatkówki plażowej. Dojście droga asfaltowa w kierunku południowym, w stronę miejscowości Velika. Druga plaża ok. 25 min piechotą, dojście również drogą asfaltową w kierunku północnym, plaża nazywa się Platis Amos. Jest to plaża żwirkowa, dosyć kameralna, przy której znajduje się jedna tawerna i kiosk (papierosy, napoje, lody). Droga do tej plaży prowadzi przez gaje oliwkowe.

Bezpośredni link: Grecja – galeria zdjęć
Bezpośredni link: Serbia – galeria zdjęć

Leave a Reply