Main image
12th Czerwiec
2013
written by domi

TRASA
KATHMANDU – ZHANGMU – NYALAM – TINGI – PRZEŁĘCZ LALUNGLA – LHATSE – XIGATSE – GYANTSE – JEZIORO YAMDROK – BRAHMAPUTRA – LHASA – KATHMANDU
1.dzień – wylot z Polski albo z Berlina
2.dzień – przylot do Kathmandu. Zamieszkamy w buddyjskim klasztorze, poznamy uliczki i zaułki najstarszej dzielnicy Thamel, spróbujemy tajemniczych momo, poobserwujemy życie mnichów.
3.dzień – Kathmandu. Pojedziemy do Patanu. Były w przeszłości trzy królestwa w dolinie Kathmandu: Kathmandu, Patan i Bhaktapur. Każde z nich do dziś ma własną Żywą Boginię Kumari, dziewczynkę traktowaną jak bóstwo. Każde z nich fascynuje setkami świątyń, rzeźbień, posągów. Wejdziemy po 365 schodach do najstarszego miejsca kultu- stupy Swayambunath, prawdopodobnie z III wieku n.e. Na szczyt wzgórza dojdziemy przez las, w którym mieszkają stada małp. A ze szczytu zobaczymy piękną panoramę miasta.
4.dzień – droga Kathmandu (1300 m n.p.m.) – Zhangmu (2500m) / 123 km. Wyruszymy wczesnym rankiem w kierunku Kodari, do granicy nepalsko- chińskiej. Przejedziemy samochodem przez Himalaje, powalające widoki gwarantowane. Po dopełnieniu koniecznych nepalskich formalności granicznych czeka nas godzina wspinaczki pod górę samochodem, albo 2 godziny spaceru pod górę w przypadku, gdy droga jest nieprzejezdna. Dotrzemy do chińskiego punktu kontroli granicznej. Po przekroczeniu granicy jedziemy prosto do hotelu na nocleg, albo kontynuujemy jazdę do Nyalam (3700 m n.p.m.)
5.dzień – droga Zhangmu – Nyalam – Tingri – Lhatse (4350 m n.p.m)/ 240 km. Dzień jazdy pod górę do najwyżej położonego płaskowyżu świata- Wyżyny Tybetańskiej. Wjedziemy na dach świata i poznamy jakie to uczucie postawić na nim stopy. Przekroczymy przełęcz Lalungla, najwyżej położoną przełęcz świata (5050 m n.p.m). Stąd rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama na pasma Himalajów oraz ośmiotysięczniki MT CHO OYU i MT XISHAPAGMA (jeśli pogoda pozwala). Z Tingri będziemy podziwiać dostojną postać Mount Everestu (8848 m n.p.m). Nocleg w hotelu.
6.dzień – Tingri/Lhatse – Xigatse (3950 m n.p.m). Kontynuujemy pełną przygód jazdę przez Gyatchu La, najwyżej położoną drogę do Lhasy przez Lhatse, skąd odchodzi na zachód trasa na MT KAILASH. Nocleg w hotelu.
7.dzień – Xigatse – Gyantse (3950 m n.p.m.)/ 90 km. Rankiem odwiedzimy tybetański klasztor Panchen Lama’s Tashilhumpu Monastery. Xigatse to najbardziej chińskie z tybetańskich miast, od wieków jest siedzibą Panchen Lamów, rywalizujących z Dalaj Lamami o wpływy i przywództwo w Tybecie. W 1995 roku 6 letni Panchen Lama został wywieziony przez Chińczyków i nadal jest przetrzymywany w niewiadomym miejscu. Obecnie 17 letni chłopak jest uznawany za najmłodszego na świecie więźnia politycznego. Następnie przejedziemy do Gyantse zobaczyć stupę Kum bum i klasztor Phalkor. Nocleg w hotelu.
8.dzień – Gyantse – Lhasa (3650 m n.p.m)/ 261 km. Cały dzień malowniczej trasy podczas jazdy w głąb Tybetu. Przekroczymy przełęcz Kambala (4794 m n.p.m), staniemy na brzegu pięknego i pełnego kolorów jeziora Yamdrok. Zobaczymy tybetańską rzekę życia Brahmaputrę. Nocleg w hotelu.
9.dzień – Lhasa. Odwiedzimy słynny Pałac Potala, warowny pałac Dalajlamy- duchowego przywódcy Tybetu, wyrastający ze skały górującej nad miastem. Obecnie pałac, będący labiryntem komnat, korytarzy, schodów, ozdobiony tysiącami posągów został przekształcony w muzeum. Siedziba bogów to jedno z najbardziej odizolowanych miejscowości na świecie. Będziemy podziwiać stupę z sandałowego drewna, pokrytą czterema tonami złota, lśniącego w blasku srebrnych łojowych lampek. Zajrzymy do szpitala medycyny chińskiej, leczącego według wiedzy mającej tysiące lat. Odwiedzimy klasztor Jokhang- najbardziej czczoną świątynię Tybetu, będącą celem pielgrzymek. Mieści się w niej posąg dwunastoletniego Buddy ze złotą twarzą. Wejdziemy do klasztoru Sera, który do dziś pełni funkcję szkoły. Nocleg w hotelu.
10.dzień – Lhasa, dalej poznajemy zaułki miasta i mieszkańców. Stolica Tybetu nazywa się Lhasa, czyli Ziemia Bogów (od ,,Lha”-bóstwo i ,,sa”-ziemia). Nocleg w hotelu.
11.dzień – droga Lhasa – Zhangmu , nocleg w hotelu.
12.dzień – powrót do Kathmandu, odpoczynek.
13.dzień – dzień do dowolnego wykorzystania: możemy spacerować po górach, zgłębiać tajemnicze zaułki miasta, odwiedzić prawdziwe mieszkanie nepalskiej rodziny i nauczyć się klejenia momo.
14.dzień – wolny, robimy to, czego dusza zapragnie: możemy podziwiać żałobne stosy kremacyjne, zrelaksować się w miejscowym SPA. Wieczorem zapraszam na pożegnalną kolację z tańcami nepalskimi i będziemy jeść, bawić i śmiać się do woli.
15.dzień – wylot z Kathmandu
16.dzień – powrót i lądowanie

Wyobraź sobie, że…
◾wyruszysz na spotkanie jaka na himalajskich szlakach
◾dotkniesz najbardziej tajemniczego miejsca na Ziemi- wyrastającego ze skały pałacu Dalajlamów
◾poznasz niezawodne sposoby na bycie szczęśliwym, niezależnie od stanu posiadania
◾zachwycisz się najpiękniejszymi na świecie rzeźbionymi oknami w Kathmandu
◾zanurzysz się w czarną tybetańską noc na Dachu Świata
◾spojrzysz na gwiazdy i księżyc zawieszone w krystalicznym powietrzu- bliżej będą już tylko z himalajskich szczytów
◾zamieszkasz przy buddyjskim klasztorze, kolorowym i ciekawym
◾pogadasz z małpami u stóp stupy Swayambunath
◾odwiedzisz dom Kumari- dziewczynki bogini
◾poznasz smaki i odmiany tajemniczych momo
◾pobuszujesz w nepalskich sklepach, raju dla wielbicieli staroci, oryginalnych ubrań i…sprzętu turystycznego
◾poczujesz magię miejsc, które zmienią Twoje spojrzenie na świat
◾przemierzysz w poprzek Himalaje, zachwycając się roślinnością i widokami
◾docenisz ludzi, żyjących w tak ciężkich warunkach, a mimo to gościnnych i wesołych
◾odkryjesz magię ośmiotysięczników- i zapragniesz tu wrócić nie raz
◾przeżyjesz ekstremalną podróż rikszą przez nepalski targ
◾siądziesz razem z mnichami o wschodzie słońca, w gompie i pozwolisz duszy płynąć w rytm kojącego śpiewu
◾zanurzysz się w XIX wiecznych uliczkach Kathmandu
◾zakręcisz tybetańskim młynkiem, zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara
◾posmakujesz tybetańskiej herbaty, wzmocnionej… masłem z mleka jaka i solą
◾zapomnisz, że istnieje Europa i jej uporządkowany świat…

Pradawne proroctwo głosi, że Tybet jest krajem, gdzie

„wysokie góry są niczym filary podtrzymujące niebo, stoki górskie o barwie ochry przypominają złote góry, gdzie rosną zioła o przyjemnym zapachu. Jesienią barwę czerpią od kwiatów złocistych, a latem zaś od turkusowych”.

Tybet, azjatycka kraina historyczna, obecnie znajdująca się w większości na terytorium Chin, to obszar niezwykłej fuzji kulturowej i religijnej. Urokliwa i niezwykle malownicza Wyżyna Tybetańska jest po dziś dzień schronieniem dla mnichów i wędrowców, poszukujących spokoju ducha i mistycznych przeżyć. Płaskowyż tybetański położony jest na wysokości około 4500-5000 metrów nad poziomem morza, co czyniło go trudno dostępnym i odizolowanym od reszty świata. Jeszcze w XIX wieku docierały tu jedynie pojedyncze osoby.

Tu bierze początek kilka największych rzek świata: Jangcy, Brahmaputra, Indus i Mekong.

To kraina tysiąca jezior, które mienią się w słońcu tysiącami kolorów, w powietrzu przejrzystym jak kryształ.

Ważnym elementem krajobrazu i duchowości Tybetu jest buddyzm. Co to właściwie jest?

„Buddyzm to system filozoficzny, religia, duchowa nauka i styl życia, który jest logiczny, praktyczny i uniwersalny. Przez 2500 lat satysfakcjonował duchowe potrzeby prawie jednej trzeciej ludzkości. Przemawia do poszukujących prawdy, ponieważ nie uznaje dogmatów, zadowala i rozum i serce. Kładzie nacisk na zaufanie do siebie i na tolerancję dla innych punktów widzenia. Zawiera w sobie naukę, religię, filozofię, psychologię, mistycyzm, etykę i sztukę, Wskazuje człowieka jako jedynego twórcę swego obecnego życia i własnej przyszłości.”

Warto się bliżej zapoznać z tą niezwykłą krainą.
http://www.dzikababa.pl

Bezpośredni link: Tybet – galeria zdjęć

Leave a Reply